Krav Maga

Krav Maga (hebrejsky קרב מגע, boj zblízka / spojit se s bojem) je bojové umění, které představuje oficiální soustavu technik vypracovaných pro sebeobranu a boj zblízka Izraelských obranných sil (IOS), izraelské národní policie a dalších izraelských bezpečnostních složek. Je to jeden z nejtvrdších a nejúčinnějších způsobů sebeobrany. Taková pověst provází bojový systém Krav Maga.


Bojový systém Krav Maga

Krav Maga je moderní, praktickou, prověřenou soustavou sebeobraných technik, pečlivě koncipovaných tak, aby odpovídaly podmínkám současného, rychle se měnícího světa. Tento bojový systém vznikl na ulici. Celý koncept stojí na boji bez pravidel. Jestliže je někdo napaden, má právo použít jakoukoliv techniku, která je nezbytná k jeho obraně.
I proto se v Krav Maga nesoutěží.

Krav Maga se vyznačuje natolik logickým a koherentním přístupem ke konfliktním situacím a sebeobranným technikám, že potenciálnímu praktikantovi umožňuje dosáhnout relativně vysokého stupně dovedností v poměrně krátkém čase. Celý systém je zpracován do tří proudů – pro užití
v ozbrojených silách, policejními složkami a v civilní sféře. Díky tomu získalo umění Krav Maga vysoké uznání ze strany jak zkušených borců boje zblízka, tak od expertů bojových umění, od vojenských a policejních autorit, a to jak pro vysokou praktickou aplikovatelnost, tak pro jednoduchost
a realistický, od všeho zbytečného balastu oproštěný přístup k otázce osobní bezpečnosti. Krav Maga se díky svým vynikajícím charakteristikám prezentuje jako ideální souhrn sebeobranných metod pro muže i ženy, osoby mladé i staré, pro lidi více či méně fyzicky vybavené.

Celý systém Krav Magy v sobě slučuje dvě integrální a na sebe navazující části: sebeobranu a boj zblízka v konfliktní situaci.

Krav Maga učí především reálný boj muže proti muži, a to i v případech asymetrického boje, kdy je protivník ozbrojen – nožem, holí, palicí, střelnou zbraní či granátem. Krav Maga předvádí a učí i zákroky podnikané ve prospěch třetí osoby a demonstruje, jak má člověk reagovat, je-li napaden dvěma ozbrojenými útočníky.

Krav Maga se zabývá mnoha způsoby útoků a obran. Studenti Krav Maga jsou vedeni k neustálému improvizování. Trénují nejen fyzicky, ale i mentálně. Učí se myšlenkovými procesy ovládnout své tělo. V Krav Maga instruktoři nekladou důraz na to, jak vysoko kopnete, ale jak účinně.

Tvůrcem celého systému Krav Maga je Imi Lichtenfeld a vznikl v Bratislavě na Slovensku, které bylo součástí tehdejšího Československa.

Základní pravidla systému Krav Maga

Podstatou celého systému je naučit se registrovat vyhrocenou situaci a vycítit nebezpečí možného napadení. Zejména mladí lidé jsou velmi výbušní a potřebují se učit sebeovládání a potlačovat v sobě tendenci řešit konfrontace násilím.

Aplikace tohoto principu v praxi tedy znamená, že nejprve je nutné pokusit se fyzické konfrontaci vyhnout. Pokud však dojde k napadení je nutné odpovědět přiměřenou silou k dostatečnému odvrácení hrozby a vymanění se z nebezpečí.

K dalším pravidlům systému Krav Maga patří

 • Nezranit se – v případě zranění hledat způsoby, jak útočníka paralyzovat i za změněných podmínek.
 • Zachovat zdrženlivost – nevychloubat se svou znalostí sebeobranných technik a vyhýbat se zbytečným konfliktům. Ovládat své ego a kontrolovat pohnutky vlastní mysli. Být ochoten přijmout kritiku a dokázat se řídit pokyny druhých.
 • Reagovat správně – dělat správné věci na správných místech ve správný čas. Vyřešit efektivně konfliktní situaci znamená nejen využít ve střetnutí všechny své schopnosti a znalosti, ale i zakalkulovat a maximálně zužitkovat vše, co se nachází v místě konfliktu.
 • Být výkonný – to jest výkonný natolik, aby nebylo nutné protivníka zabít. Trénovaný praktik Krav Magy nemusí nezbytně svému protivníkovi způsobit zranění a konflikt dokáže řešit rychle a účinné. Snaží se i v nebezpečných situacích vidět v protivníkovi bližního svého. Na druhé straně plně respektuje odedávna platný zákon: Chce-li tě někdo zabít, zabij jej ty dříve!, platný v situacích, kdy v boji o holý život neexistuje jiná alternativa.

Základní poučky pro aplikaci technik Krav Maga

 • Vyhýbejte se zranění – pečlivě zvažte rizika spojená s určitou činností, pokud možno co nejvíce se vyhýbejte všem aktivitám, z nichž by pro vás plynulo nebezpečí. Zásadně byste měl(a) vůči svému okolí vystupovat smířlivě a defenzivně. Krav Maga preferuje především techniky obranné.
 • Techniky Krav Maga vznikly především s ohledem na využití přirozených reakcí a reflexů.
 • Braňte se a útočte nejkratší možnou cestou, vyrazte z kterékoliv pozice a při volbě techniky berte ohled na vlastní bezpečí a na výhody, jež vám volená technika skýtá.
 • Odpovězte na útok správně zvolenou akcí, odpovídající podmínkám, za nichž konflikt probíhá. Pečlivě, ale bleskově zvažte charakter vaší obranné reakce a odhadněte sílu, jež je třeba do obranné akce vložit (s ohledem na vyvarování se zbytečných, resp. zbytečně težkých zranění).
 • Útočte přesně na citlivá a zranitelná místa, abyste získal(a) nad protivníkem rychle převahu.
 • Použijte ke své obraně i protiútoku jakýkoliv nástroj nebo předmět, jenž je právě po ruce.
 • Krav Maga neobsahuje žádná svazující pravidla, předpisy, technická omezení ani zákazy obvyklé ve sportech.
 • Základní pravidla pro trénink: od osvojení si jednotlivých technik přejít k vypracování vlastních rutinních postupů, mentálním cvičením a postupně přejít od specificky definovaných technik k improvizovaným akcím, vycházejícím z dynamiky modelových situací.

51 thoughts to “Krav Maga”

  1. Dobrý den,

   Předem bych se chtěl omluvit, že odpovídáme až teď, ale do poslední chvíle jsme ladili detaily. Nový kurz určitě otevřeme a termín je naplánován na půlku ledna. Pro více informací určitě sledujte naše stránky.

   S přáním příjemného dne

   Jarda

 1. Dobrý den,

  Naše federace působí zatím v ČR v těchto městech: Ostrava, Opava a Havířov. V budoucnu se ale určitě rozšíříme i do dalších měst.

  S přáním příjemného dne

  Jarda

 2. Dobrý den, Ústí nad Orlicí by vážně nebylo marné – myslím, že by tu bylo více zájemců.

 3. Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, jestli berete do kurzu i děti a pokud ano, tak od kolika let?

  1. Dobrý den,

   momentálně tam neplánujeme otevírat třídu. V případě velkého zájmu, je možno tam pravidelně pořádat semináře. V případě zájmu napiště mě nebo Kamčovi.

   S pozdravem

   Jarda

   1. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda už jsou nějaké semináře ve Valašském Meziřící. Děkuji. Martina

 4. Zdravim chtel jsem se zeptat jestli planujete v budoucnu delat treninky taky v Sumperku. Diky. 🙂

 5. Zdravím,

  Prozatím to neplánujeme. Přeci jenom je to z Ostravy trošku z ruky 🙂 Nicméně, pokud by se našlo dostatek lidí (>10), je možné uspřádat např. víkendový seminář. V případě zajmů nás kontaktuje přes mail.

  S pozdravem

  Jarda

 6. Zdravím.
  Tak co? Přemluvíme Vás k otevření třídy Krav Maga i ve Valašském Meziříčí? 🙂
  Žádný sebeobranný systém tam tuším není a myslím, že by si své zájemce s přehledem našel.

 7. Dobrý den,

  Uvažujete o otevření nebo rozšíření ve městě Nový Jičín? nebo seminář na zjištění zajemců?7

  Myslím, že by tady bylo dobré mít jednu z nejúčinějších bojových umění.

  Děuji za odpověď

  1. Dobry den, ano o vsem co pisete uvazujeme :-D. Jiz jsme meli v jednani jeden sal. Bohuzel to nevyslo. Pokud vite o nejakem vhodnem miste, muzeme vejit v kontakt.mame zajem o rozsireni. Vhodne prostory jsou problem. Urcite i nejaky seznamovaci seminar v novem jicine je dobry napad. Kamil V.

 8. dobry den chtel bych se zeptat jestli jste uz otevreli kurz v novem jicine?jestli jste nasli vhodnou telocvicnu mel bych zajem o kurzy?ziju v odrach kde jsou telocvicny tři pokud nemate telocvicnu a nevadilo by ze je to v odrach coz je asi 27km od noveho jicina mohl bych se zeptat. dekuji za vas cas a za odpoved

 9. Dobrý den,
  o kurzy v Novém Jičíně (nebo ValMezu, Rožnově….) bych měla také veliký zájem (a kolega také). Pokud by se to povedlo, dal byste mi, prosím, vědět?
  Moc děkuji a přeji krásný den,
  JP

  1. Dobrý den,
   momentálně otevření třídy v Novém Jičíně neplánujeme. Nejbližší třída je pro Vás v Ostrava-Hrabová. V případě zájmu je možno u Vás uspořádat víkendový seminář. Stačí se mi ozvat na email a domluvíme se.

   S pozdravem
   Jarda

  1. Ahoj,
   Určitě budeme otevírat nove kurzy po prázdninách. Určo sleduj naše stránky nebo Facebook.

   Jarda

 10. Dobrý večer ,chci se zeptat,zda neni v plánu otevřít kurz v Novem Jičíně. Předem dekuji za odpověď. Mira

 11. Dobrý den,

  V dohledné době nechystáme. V případě většího zájmu není problém seminář i na pravidelné bázi.

  Pěkný den

  Jarda

 12. Dobry vecer,muzu se zeptat jestli budete jeste trenovat v Hrabovske telocvicne a kdy zacina pristi kurz?
  Dekuji Zbynek

  1. Dobrý den, v Hrabovské tělocvičně se už trénovat nebude. Nyní jsou tréninky na Dubině na ZS F.Formana a to každé pondělí a středu. Pokud máte zájem tak se dostavte v Pondělí v 18:30 nebo ve středu od 18:00 a domluvíme se přesně. Michal

 13. Dobrý den, je pořád zájem o vytvoření kurzu ve Valašském Meziříčí? Vím o jedné možnosti a sice 15 minut od Valmezu, je to v Loučce u Valašského Meziříčí, byla by zde možnost pronajímat tělocvičnu. Je to přecejen kousíček od Valmezu :)A kdyžtak za mě 3 zájemci (10 zájemců bych dokázal nasbírat už jen já(myslím))

  1. Dobrý den, v nejbližších měsících není v našich časových možnostech organizace kurzu ve vašem okolí. V každém případě přibližně za rok plánuji stěhování – bydlení, v okolí Frenštátu :-). A to už by byla jiná situace. Bylo by fajn otestovat skutečný zájem ve vaší oblasti. Pokud máte zájem a možnost prostor k pronajmutí, můžeme vejít v kontakt a zorganizovat u vás seminář Krav Maga. Klidně ještě v tomto roce. A do budoucna by jsme se mohli scházet alespoň jednou měsíčně. Když tak se ozvěte kamil.vytisk@seznam.cz, 720 735 237,

 14. Dobry den, chtel bych se prosim vas zetat zda probihaji treningy ve Valasskem Meziříčí.

  Dekuji

  J.

 15. Dobrý den, pročítal jsem komentáře a chtěl bych se zeptat na ty semináře v místech kolem valašského meziříčí, věřím, že by se zde našlo mnoho zájemců i z řad přátel. Děkuji za odpověď popř. Jestli bych mohl poprosit více informací na email (cena,věkový limit, skušenosti atd…)

 16. Dobrý den,

  zájemců z Valašského Meziříčí by bylo určitě víc než dost, neplánujete třeba alespoň semináře? Děkuji.

 17. dobrý den chtěl jsem se zeptet zda přujmate a jestli to je i ve valšském meziříčí

 18. Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli otevíráte kurzy i pro nejmenší děti, od 4 let? Děkuji

  1. Dobrý den, kurzy pro nejmenší jsme měli dříve, nicméně pro malou účast byly zrušeny. Aktuálně nemáme tolik zájemců, abychom otevírali další.

 19. Dobrý den chci se zeptat jestly mate nábor ted v únoru Nebo v březnu. Mam velký zájem o lekce cvičení V ostravě porubě. Děkuji za odpověd

 20. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat, jestli lze uhradit tréninky kartou Multisport.

  S poděkováním,
  PetR

 21. Dobrý den,

  od jakého věku přijímate ďeti. Ráda bych přihlásila syna 13 let.

  Děkuji za odpověď

 22. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli jsou nějaké semináře v blízkosti Vsetína??? Děkuji za odpověď

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *