Krav Maga

Komentáře: 48 komentáře

Krav Maga (hebrejsky קרב מגע, boj zblízka / spojit se s bojem) je bojové umění, které představuje oficiální soustavu technik vypracovaných pro sebeobranu a boj zblízka Izraelských obranných sil (IOS), izraelské národní policie a dalších izraelských bezpečnostních složek. Je to jeden z nejtvrdších a nejúčinnějších způsobů sebeobrany. Taková pověst provází bojový systém Krav Maga.Bojový systém Krav Maga

Krav Maga je moderní, praktickou, prověřenou soustavou sebeobraných technik, pečlivě koncipovaných tak, aby odpovídaly podmínkám současného, rychle se měnícího světa. Tento bojový systém vznikl na ulici. Celý koncept stojí na boji bez pravidel. Jestliže je někdo napaden, má právo použít jakoukoliv techniku, která je nezbytná k jeho obraně. I proto se v Krav Maga nesoutěží.

Krav Maga se vyznačuje natolik logickým a koherentním přístupem ke konfliktním situacím a sebeobranným technikám, že potenciálnímu praktikantovi umožňuje dosáhnout relativně vysokého stupně dovedností v poměrně krátkém čase. Celý systém je zpracován do tří proudů – pro užití v ozbrojených silách, policejními složkami a v civilní sféře. Díky tomu získalo umění Krav Maga vysoké uznání ze strany jak zkušených borců boje zblízka, tak od expertů bojových umění, od vojenských a policejních autorit, a to jak pro vysokou praktickou aplikovatelnost, tak pro jednoduchost a realistický, od všeho zbytečného balastu oproštěný přístup k otázce osobní bezpečnosti. Krav Maga se díky svým vynikajícím charakteristikám prezentuje jako ideální souhrn sebeobranných metod pro muže i ženy, osoby mladé i staré, pro lidi více či méně fyzicky vybavené.

Celý systém Krav Magy v sobě slučuje dvě integrální a na sebe navazující části: sebeobranu a boj zblízka v konfliktní situaci.

Krav Maga učí především reálný boj muže proti muži, a to i v případech asymetrického boje, kdy je protivník ozbrojen – nožem, holí, palicí, střelnou zbraní či granátem. Krav Maga předvádí a učí i zákroky podnikané ve prospěch třetí osoby a demonstruje, jak má člověk reagovat, je-li napaden dvěma ozbrojenými útočníky.

Krav Maga se zabývá mnoha způsoby útoků a obran. Studenti Krav Maga jsou vedeni k neustálému improvizování. Trénují nejen fyzicky, ale i mentálně. Učí se myšlenkovými procesy ovládnout své tělo. V Krav Maga instruktoři nekladou důraz na to, jak vysoko kopnete, ale jak účinně.

Tvůrcem celého systému Krav Maga je Imi Lichtenfeld a vznikl v Bratislavě na Slovensku, které bylo součástí tehdejšího Československa.

Základní pravidla systému Krav Maga
Podstatou celého systému je naučit se registrovat vyhrocenou situaci a vycítit nebezpečí možného napadení. Zejména mladí lidé jsou velmi výbušní a potřebují se učit sebeovládání a potlačovat v sobě tendenci řešit konfrontace násilím.

Aplikace tohoto principu v praxi tedy znamená, že nejprve je nutné pokusit se fyzické konfrontaci vyhnout. Pokud však dojde k napadení je nutné odpovědět přiměřenou silou k dostatečnému odvrácení hrozby a vymanění se z nebezpečí.

K dalším pravidlům systému Krav Maga patří:

* Nezranit se – v případě zranění hledat způsoby, jak útočníka paralyzovat i za změněných podmínek.
* Zachovat zdrženlivost – nevychloubat se svou znalostí sebeobranných technik a vyhýbat se zbytečným konfliktům. Ovládat své ego a kontrolovat pohnutky vlastní mysli. Být ochoten přijmout kritiku a dokázat se řídit pokyny druhých.
* Reagovat správně – dělat správné věci na správných místech ve správný čas. Vyřešit efektivně konfliktní situaci znamená nejen využít ve střetnutí všechny své schopnosti a znalosti, ale i zakalkulovat a maximálně zužitkovat vše, co se nachází v místě konfliktu.
* Být výkonný – to jest výkonný natolik, aby nebylo nutné protivníka zabít. Trénovaný praktik Krav Magy nemusí nezbytně svému protivníkovi způsobit zranění a konflikt dokáže řešit rychle a účinné. Snaží se i v nebezpečných situacích vidět v protivníkovi bližního svého. Na druhé straně plně respektuje odedávna platný zákon: Chce-li tě někdo zabít, zabij jej ty dříve!, platný v situacích, kdy v boji o holý život neexistuje jiná alternativa.

Základní poučky pro aplikaci technik Krav Maga

* Vyhýbejte se zranění – pečlivě zvažte rizika spojená s určitou činností, pokud možno co nejvíce se vyhýbejte všem aktivitám, z nichž by pro vás plynulo nebezpečí. Zásadně byste měl(a) vůči svému okolí vystupovat smířlivě a defenzivně. Krav Maga preferuje především techniky obranné.
* Techniky Krav Maga vznikly především s ohledem na využití přirozených reakcí a reflexů.
* Braňte se a útočte nejkratší možnou cestou, vyrazte z kterékoliv pozice a při volbě techniky berte ohled na vlastní bezpečí a na výhody, jež vám volená technika skýtá.
* Odpovězte na útok správně zvolenou akcí, odpovídající podmínkám, za nichž konflikt probíhá. Pečlivě, ale bleskově zvažte charakter vaší obranné reakce a odhadněte sílu, jež je třeba do obranné akce vložit (s ohledem na vyvarování se zbytečných, resp. zbytečně težkých zranění).
* Útočte přesně na citlivá a zranitelná místa, abyste získal(a) nad protivníkem rychle převahu.
* Použijte ke své obraně i protiútoku jakýkoliv nástroj nebo předmět, jenž je právě po ruce.
* Krav Maga neobsahuje žádná svazující pravidla, předpisy, technická omezení ani zákazy obvyklé ve sportech.
* Základní pravidla pro trénink: od osvojení si jednotlivých technik přejít k vypracování vlastních rutinních postupů, mentálním cvičením a postupně přejít od specificky definovaných technik k improvizovaným akcím, vycházejícím z dynamiky modelových situací.

48 komentáře až Krav Maga

 • Jirka  říká:

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat jestli pořád přijímáte nové členy, děkuji Tomášek.

 • Jarda  říká:

  Dobrý den,

  Předem bych se chtěl omluvit, že odpovídáme až teď, ale do poslední chvíle jsme ladili detaily. Nový kurz určitě otevřeme a termín je naplánován na půlku ledna. Pro více informací určitě sledujte naše stránky.

  S přáním příjemného dne

  Jarda

 • majo  říká:

  zdravim, chcel by som sa spytat kde mate najblizsie treningy pri usti nad orlici. vdaka

 • Jarda  říká:

  Dobrý den,

  Naše federace působí zatím v ČR v těchto městech: Ostrava, Opava a Havířov. V budoucnu se ale určitě rozšíříme i do dalších měst.

  S přáním příjemného dne

  Jarda

 • Mali_nka  říká:

  Dobrý den, Ústí nad Orlicí by vážně nebylo marné – myslím, že by tu bylo více zájemců.

 • Jarda  říká:

  Dobrý den,
  Už evidujeme pár nabídek z Vašeho kraje a rozhodně se nebráníme udělat ze začátku alespoň úvodní seminář, kde mimo jiné zjistíme kolik lidí by mělo opravdu zájem. Ozvěte se mi na mail a můžeme probrat detaily.

  S přáním příjemného dne

  Jarda

 • Marek Mikula  říká:

  Dobrý den,
  měl bych zájem se učit a naučit systém a techniky KRAV MAGA. Tímto se Vás chci zeptat, zda je nějaká možnost cvičení v okrese Vsetín nebo případně někde poblíž třeba Nový Jičín ?
  Děkuji Vám za odpovědˇ a s pozdravem Marek Mikula

 • Jarda  říká:

  Dobrý den,

  děkujeme za zájem, ale stabilní základny máme v Ostravě, Havířově, Karviné a Opavě. V případě většího počtu zájemců ovšem není problém u Vás náplánovat nějaké semináře.

  S pozdravem

  Jarda

 • Honza  říká:

  Dobrý den. Chci se zeptat zda budete otevírat kurz Krav Magy teď v lednu pro začátečníky, nebo zda je možné se připojit k už probíhajícímu kurzu.

  Dík za odpověď

  Honza

 • Jarda  říká:

  Dobrý den,

  uvažujeme o otevření nového kurzu. Určitě sledujte naše stránky.

  Přeji pěkný den

  Jarda

 • Martin  říká:

  Zdravím chci se zeptat jestli neotvíráte kurz Krav Maga v jižních čechách. Okolí Prachatic nebo podobně. Velmi mě zajímá sebeobrana ale bohužel u nás nic není… Díky s pozdravem Martin

 • Jarda  říká:

  Dobrý den,

  bohužel to prozatím nemáme v plánu. Přeci jenom jižní Čechy jsou pro nás celkem daleko. Nicméně pokud by se našlo dostatek zájemců, rádi za Vámi přijedeme a uspořádáme pro Vás seminář. Není vůbec problém například celo-víkendový seminář. V případě zájmu mě kontaktujte na mail: jarda.teply@gmail.com .

  S pozdravem

  Jarda

 • Martin  říká:

  Dobrý den, děkuji vám za vaši nabídku ohledně semináře. Vzhledem k tomu že v Prachaticích probíhá kurz sebeobrany si myslím, že by neměl být problém dát lidi dohromady, i když poslední dobou byl kurz přerušen si myslím že seminář Krav Maga by uvítalo více lidí. Zkusím se domluvit v judo klubu ohledně volného termínu. Samozřejmě když bude dostatek zájemců.
  Díky za nabídku a určitě dám vědět. S pozdravem Martin Škulina

 • Pavlína  říká:

  Dobrý den, taky bych měla zájem o lekce Krav Magy v okolí Nového Jičína. :)

 • Jan  říká:

  Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, jestli berete do kurzu i děti a pokud ano, tak od kolika let?

 • Jarda  říká:

  Dobrý den,

  minimální věk je 15 let s písemným souhlasem rodičů.

  S pozdravem

  Jarda

 • Martin  říká:

  Dobrý Den, zájem by byl i o lekce Krav Magy ve městě Valašské Meziříčí.

 • Jarda  říká:

  Dobrý den,

  momentálně tam neplánujeme otevírat třídu. V případě velkého zájmu, je možno tam pravidelně pořádat semináře. V případě zájmu napiště mě nebo Kamčovi.

  S pozdravem

  Jarda

 • roman  říká:

  to valasske mezirici by byl super napad. Myslim, ze zajemcu by bylo dost.

 • Kuba  říká:

  Ano ve VM by bylo dost lidí ….

 • jirka  říká:

  Zdravim chtel jsem se zeptat jestli planujete v budoucnu delat treninky taky v Sumperku. Diky. :)

 • Jarda  říká:

  Zdravím,

  Prozatím to neplánujeme. Přeci jenom je to z Ostravy trošku z ruky :) Nicméně, pokud by se našlo dostatek lidí (>10), je možné uspřádat např. víkendový seminář. V případě zajmů nás kontaktuje přes mail.

  S pozdravem

  Jarda

 • Martin  říká:

  Zdravím.
  Tak co? Přemluvíme Vás k otevření třídy Krav Maga i ve Valašském Meziříčí? :-)
  Žádný sebeobranný systém tam tuším není a myslím, že by si své zájemce s přehledem našel.

 • Tomáš  říká:

  Já bych Valmez rozhodně ocenil, opravdu v okolí nic není:( Šel bych do toho hned..

 • Jiří  říká:

  Přidávám další hlas k vážným zájemcům o Krav Maga ve Valašském Meziříčí!

 • Martin  říká:

  Dobrý den chci se zeptat zda li je možné se ještě přihlásit či otevřete nový kurz děkuji

 • Jaroslav  říká:

  zdravím prosím o kurzy Vsetín, Val.Mez. Je mi 40, ale jdu do toho ))

 • Milan  říká:

  Dobrý den,

  Uvažujete o otevření nebo rozšíření ve městě Nový Jičín? nebo seminář na zjištění zajemců?7

  Myslím, že by tady bylo dobré mít jednu z nejúčinějších bojových umění.

  Děuji za odpověď

 • Kateřina  říká:

  Uvítala bych také kurz v Novém Jičíně! :-) ..

 • Kamil  říká:

  Dobry den, ano o vsem co pisete uvazujeme :-D . Jiz jsme meli v jednani jeden sal. Bohuzel to nevyslo. Pokud vite o nejakem vhodnem miste, muzeme vejit v kontakt.mame zajem o rozsireni. Vhodne prostory jsou problem. Urcite i nejaky seznamovaci seminar v novem jicine je dobry napad. Kamil V.

 • Kamil  říká:

  Dobry den. Viz. Nize pokud mate nejaky kontakt na volnou telocvicnu budu rad. Kamil

 • robin  říká:

  dobry den chtel bych se zeptat jestli jste uz otevreli kurz v novem jicine?jestli jste nasli vhodnou telocvicnu mel bych zajem o kurzy?ziju v odrach kde jsou telocvicny tři pokud nemate telocvicnu a nevadilo by ze je to v odrach coz je asi 27km od noveho jicina mohl bych se zeptat. dekuji za vas cas a za odpoved

 • Kamil  říká:

  Dobrý den, ano kombinovat tělocvičny je možné.

 • Jana P.  říká:

  Dobrý den,
  o kurzy v Novém Jičíně (nebo ValMezu, Rožnově….) bych měla také veliký zájem (a kolega také). Pokud by se to povedlo, dal byste mi, prosím, vědět?
  Moc děkuji a přeji krásný den,
  JP

 • Jarda  říká:

  Dobrý den,
  momentálně otevření třídy v Novém Jičíně neplánujeme. Nejbližší třída je pro Vás v Ostrava-Hrabová. V případě zájmu je možno u Vás uspořádat víkendový seminář. Stačí se mi ozvat na email a domluvíme se.

  S pozdravem
  Jarda

 • Milan  říká:

  Ahoj Jardo jsem z Poruby a měl bych zájem začít se učit Krav Magu.Kde,Kdy a Kdo??Dík.M

 • Jarda  říká:

  Ahoj,
  Určitě budeme otevírat nove kurzy po prázdninách. Určo sleduj naše stránky nebo Facebook.

  Jarda

 • Mira  říká:

  Dobrý večer ,chci se zeptat,zda neni v plánu otevřít kurz v Novem Jičíně. Předem dekuji za odpověď. Mira

 • Jarda  říká:

  Dobrý den,

  V dohledné době nechystáme. V případě většího zájmu není problém seminář i na pravidelné bázi.

  Pěkný den

  Jarda

 • Zbyněk  říká:

  Dobry vecer,muzu se zeptat jestli budete jeste trenovat v Hrabovske telocvicne a kdy zacina pristi kurz?
  Dekuji Zbynek

 • Michal  říká:

  Dobrý den, v Hrabovské tělocvičně se už trénovat nebude. Nyní jsou tréninky na Dubině na ZS F.Formana a to každé pondělí a středu. Pokud máte zájem tak se dostavte v Pondělí v 18:30 nebo ve středu od 18:00 a domluvíme se přesně. Michal

 • Jiří  říká:

  Dobrý den, je pořád zájem o vytvoření kurzu ve Valašském Meziříčí? Vím o jedné možnosti a sice 15 minut od Valmezu, je to v Loučce u Valašského Meziříčí, byla by zde možnost pronajímat tělocvičnu. Je to přecejen kousíček od Valmezu :) A kdyžtak za mě 3 zájemci (10 zájemců bych dokázal nasbírat už jen já(myslím))

 • Kamil  říká:

  Dobrý den, v nejbližších měsících není v našich časových možnostech organizace kurzu ve vašem okolí. V každém případě přibližně za rok plánuji stěhování – bydlení, v okolí Frenštátu :-) . A to už by byla jiná situace. Bylo by fajn otestovat skutečný zájem ve vaší oblasti. Pokud máte zájem a možnost prostor k pronajmutí, můžeme vejít v kontakt a zorganizovat u vás seminář Krav Maga. Klidně ještě v tomto roce. A do budoucna by jsme se mohli scházet alespoň jednou měsíčně. Když tak se ozvěte kamil.vytisk@seznam.cz, 720 735 237,

 • Josef  říká:

  Dobry den, chtel bych se prosim vas zetat zda probihaji treningy ve Valasskem Meziříčí.

  Dekuji

  J.

 • Josef  říká:

  Pripadne zda probihaji v Roznove pod Radhoštěm?

 • Kamil  říká:

  dobrý den. odpověď viz. níže zatím ne, možnost seminářů

 • Martin  říká:

  Dobrý den, pročítal jsem komentáře a chtěl bych se zeptat na ty semináře v místech kolem valašského meziříčí, věřím, že by se zde našlo mnoho zájemců i z řad přátel. Děkuji za odpověď popř. Jestli bych mohl poprosit více informací na email (cena,věkový limit, skušenosti atd…)

 • Jarda  říká:

  Dobrý den,

  ozvěte se mi prosím na email jarda.teply@gmail.com . Prozatím neplánujeme otevření třídy poblíž, nicméně je možnost pravidelných seminářů a pak se uvidí.

  Jarda

Zanechte reakci

*

Můžete použít následující HTML tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>